top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Varis, varikosel ve hemoroid akraba hastalıklardır"

HEM BACAK HEM DE TESTİS ÇEVRESİNDE VARİSİM VAR, NE YAPMALIYIM?

Testis çevresinde oluşan varise "varikosel" denir. Tıpkı bacaktaki varisler gibi, testis çevresindeki varisler de, bizim göremediğimiz bazı damarlardaki kaçak (reflü) sonucu oluşurlar. Varis ve varikosel "akraba" hastalıklardır ve aynı kişide hem varis hem de varikosel olabilir. Hatta bazen, varikoseli oluşturan karın içindeki damarlar, aynı zamanda bacaktaki varislerin de nedeni olabilir. 

Varis ve varikoselin tedavi prensipleri birbirine benzer: önce olaya neden olan damarları tespit etmek ve kapatmak, sonra da oluşan varisleri tedavi etmek. Bacakta varisleri oluşturan damar lazer, radyofrekans gibi yöntemlerle kapatılırken, varikoselde testis çevresindeki varisleri oluşturan damar "embolizasyon" denen bir yöntemle, anjio cihazı kullanılarak ancak ameliyatsız olarak kapatılır. 

Hem varis hem de varikoseli olan kişilerde, mümkünse her iki hastalığın da tedavi edilmesi tercih edilir. Çünkü, sadece varislerin tedavi edilmesi, varikoselin bırakılması durumunda, bacak varislerinin tekrarlama ihtimali artabilir.

VARİSTE SIK SORULAN SORULAR

bottom of page