top of page

Prof Dr Saim Yılmaz

"Variste önce olayın nedeni, sonra da varislerin kendisi tedavi edilmelidir"

İLAÇ, VARİS ÇORABI VEYA SÜLÜK VARİSİ TEDAVİ EDER Mİ?

Varis hastalığı, toplardamarlardaki kapak yetmezliği (venöz yetmezlik) sonucu ortaya çıkan "mekanik" bir problemdir. Bu problem kendiliğinden geçmediği gibi, sürekli olarak ilerler. Zaman içinde, hem venöz yetmezlikli damar hem de oluşan varisler gittikçe genişler ve kıvrıntılı bir hal alırlar. Süreç uzadıkça, ayaklarda iyileşmeyen yaralar ve diğer sağlıklı damarlarda da kapak yetmezliği görülebilir.

Variste kullanılan bazı ilaçlar (Daflon, Venoruton gibi), genel olarak toplardamarların tonusunu artırarak kirli kanın akciğere gönderilmesine yardımcı olurlar. Varis çorabı da, hastalıklı yüzeyel venleri ve varisleri sıkıştırarak kanın bu damarlarda göllenmesini azaltır ve kanı derindeki sağlıklı damarlara yönlendirir. Hem ilaç tedavisi hem de varis çorabı, düzenli olarak kullanılırsa, venöz yetmezliğin ve varislerin ilerleme hızını ve şikayetleri azaltabilir. Ancak mevcut varisleri ve venöz yetmezliği tedavi edemez. Bu tedavi, ancak lazer, radyofrekans, köpük gibi yöntemlerle ya da ameliyatla yapılabilir.

Sülük ise, variste yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. Sülüğün etkisi, aslında kirli kanı emmesi değildir, çünkü emilen kanın yerine hemen yine kirli kan gelir. Ancak, sülük bir yandan kan ile beslenirken bir yandan da cilde bazı maddeler salgılar. Bu maddeler, hastada varise bağlı yakınmaları azaltabilir. Ancak, tıpkı ilaç ve varis çorabı gibi, mevcut varisleri ve venöz yetmezliği tedavi edemez. Ayrıca, bazen kanama ve yara oluşumuna neden olabilir, ayrıca birden fazla insanda kullanılırsa kan yoluyla geçen bazı hastalıkları bulaştırabilir.

VARİSTE SIK SORULAN SORULAR

bottom of page